Wódka i inne mocne alkohole są spożywane w naszym kraju w znacznych ilościach. Dość powiedzieć, że statystyczny Polak wypija rocznie kilkanaście litrów czystego spirytusu, co w dość dobitny sposób pokazuje skalę konsumpcji tej używki. Warto przy tym pamiętać, że Polska posiada bardzo bogate tradycje gorzelnicze, które stawiają ją na jednym z czołowych w świecie miejsc wśród eksporterów wódki i mocnych alkoholi. Nie powinno więc nikogo dziwić, że w końcu ktoś wpadł na genialny sposób i założył warszawskie muzeum wódki.
Genialne w swej prostocie
Idea jaka przyświecała założycielom tej placówki była bardzo prosta – przybliżenie ludziom dziejów powstania i rozwoju przemysłu spirytusowego w Polsce Trzeba bowiem zaznaczyć, że z początku masowa produkcja wódki prowadzona była na ziemiach polskich przez kilka rodów, których nazwisko do dziś kojarzy się z tą tematyką. Ambitny cel postawiony na początku udało się zrealizować z dużą nawiązką i od 2017 r. zwiedzający mają możliwość odwiedzania tego muzeum.
Historia wódką pisana
Jak już wcześniej napisano podstawową rolą muzeum Wódki w Warszawie jest przybliżenie dziejów tego trunku w Polsce. Jest to realizowane zarówno przez przybliżenie szczegółowej historii jego produkcji, jak również poprzez eksponowanie przedmiotów związanych z wódką i mocnymi alkoholami. Kieliszki, butelki, etykiety, foldery reklamowe, plakaty, książki, winiety, czy też zawieszki z butelek. Moc różnorodności eksponatów jest jedną z najlepszych stron tej placówki, co zostało dostrzeżone poprzez nadanie placówce godła 'Teraz Polska’.