Hostele Artura

Lista hosteli odwiedzonych przez Artura

Czy podróże transportem kolejowym są opłacalne?

By on 13 listopada 2022

Podróże są nieodzowną częścią naszego życia. Podróżujemy wszędzie – na uczelnię, do pracy, do szkoły. Codziennie przemieszczamy się z punktu A do punktu B wykorzystując przy tym różnego rodzaju środki transportu. Podróżując do pobliskiej szkoły – wybieramy hulajnogę elektryczną, za to do pracy oddalonej o parę bądź paręnaście kilometrów pojedziemy już samochodem lub komunikacją miejską. Czynnikiem łączącym każdy wypad na miasto jest jednak zawsze podróż. Coraz częściej jednak zamiast samochodów Polacy sięgają po transport kolejowy. Dlaczego?

Wsiąść do pociągu….

Dla nikogo zaskoczeniem nie jest, że obecna sytuacja na świecie znacznie wpływa na nasze życie. Szalejąca wszem i wobec inflacja, oraz podnoszone na każdym kroku ceny paliw, czy energii elektrycznej, przekłada się niejednokrotnie na nasze wybory dotyczące transportu. W momencie, kiedy z dnia na dzień na stacjach benzynowych podnoszone są ceny, a pieniędzy w portfelu nie przybywa, coraz więcej samochodów, które na co dzień wykorzystywane były do podróży do pracy – najzwyczajniej w świecie zostaje w garażach.

Polacy zaczęli szukać alternatyw dla codziennych podróży do pracy. Jedną z nich niewątpliwie jest transport kolejowy. Prowadząc wszelkiego rodzaju kalkulacje, jednak bardziej opłacalne wydaje się być kupno biletu miesięcznego na pobliski pociąg: https://polregio.pl/pl/oferty-i-promocje/oferty-krajowe/bilety-okresowe/, niż tankowanie samochodu do pełna dwa razy w miesiącu, zostawiając jednocześnie przy dystrybutorze polowę naszej miesięcznej pensji. Ceny biletów zarówno autobusowych jak i pociągowych również poszybowały w górę, jednak nadal jest to bardziej opłacalna forma podróżowania, aniżeli samochód osobowy.

Pociągi mają to do siebie, że jeżdżą często oraz systematycznie, a ich połączeń między poszczególnymi miastami jest naprawdę sporo. Nietrudno więc jest udać się na pobliską stację kolejową, a później wsiąść do pociągu i to nie byle jakiego. Rodzajów sieci oraz połączeń w naszym kraju jest dostatecznie dużo, aby każdy znalazł dla siebie dogodny sposób oraz czas odjazdu danego pociągu, który pozwoli mu bezpiecznie oraz na czas znaleźć się w pracy.

Bilet miesięczny w dłoń

Samochód jest szybszy, o tym dyskutować nie można, jednak decydując się na transport kolejowy oraz bilet miesięczny, możemy kosztem czasu poświęconego na czekanie dwa razy dziennie na pociąg, zaoszczędzić całkiem sporą sumę pieniędzy. Jeśli nie ma takiej potrzeby – zostawmy samochód w domu i udajmy się na pobliską stację kolejową.

Zjawisko polegające na ograniczeniu transportu drogowego, coraz częściej widoczne jest gołym okiem. Mniej samochodów na drogach, przekłada się na większe zainteresowanie podróżą pociągiem. Kolejki do kas na każdym peronie na szczęście wielkim problemem nie są, odkąd bilety można kupić wygodnie przez internet.

Czasy są ponure, a sytuacja w Europie nieciekawa. Jednak to od nas zależy jak poradzimy sobie w tych ciężkich materialnie chwilach. Ograniczenie używania samochodu do minimum szybko wejdzie nam w nawyk. Zamiast tego udajmy się więc na pobliską stację kolejową, z której to na pewno znajdziemy odpowiednie połączenie do miejsca docelowego, które nas interesuje.