Hostele Artura

Lista hosteli odwiedzonych przez Artura

Dlaczego warto podróżować koleją?

By on 12 stycznia 2023

Żyjemy w czasach, kiedy do dyspozycji mamy wiele środków transportu. Zdecydowanie najczęściej wybieramy samochód, choć lubimy także latać samolotami a na bliskich odległościach przemieszczamy się z pomocą roweru czy hulajnogii. Jeśli chodzi o transport publiczny to do dyspozycji sa także autobusy miejskich przewoźników, prywatne busy oraz pociągi. Wiele osób oduczyło się jeździć pociągami a w ich głowach utkwił dawno już nieaktualny obraz przepełnionych i niezbyt wygodnych składów. Współczesne pociągi są niebywale nowoczesne, szybkie, wygodne i co ciekawe, pozwalają na duże oszczędności. Przyjrzyjmy się więc głównym korzyściom z podróżowania pociągami.

Kto najczęściej jeździ pociągami?

Jazda pociągiem kojarzy nam się przede wszystkim z wakacjami i z dojazdami do pracy. Rzeczywiście w praktyce wiele osób wybiera właśnie pociąg wtedy, gdy chcą udać się na urlop albo odwiedzić rodzinę w innej części kraju. Polacy pociągami Polregio dojeżdżają do pracy i odbywa się to szczególnie intensywnie w okolicach dużych aglomeracji. Dużą część pasażerów stanowią także uczniowie i studenci, który kupują bilet na pociąg i jadą do placówek edukacyjnych.

Jakie są zalety jeżdżenia pociągami?

W ostatnim czasie przewoźnicy działający w Polsce chwalą się kolejnymi rekordami frekwencji w pociągach. Faktycznie Polacy od pewnego czasu bardzo chętnie wybierają podróże pociągami i robią to z kilku ważnych powodów. Pierwszym z nich są względy finansowe. Drożejące od kilku miesięcy paliwa sprawiają, że podróże koleją w wielu przypadkach są tańsze od jazdy samochodem. Coraz jednak częściej pociąg wybierany jest z uwagi na duży komfort i krótki czas przejazdu. W ostatnich latach można zauważyć, że standard podróży stale rośnie. Nowoczesne składy posiadają bezawaryjne ogrzewanie oraz klimatyzację w okresie letnim. W wielu pociągach można korzystać z bezpłatnego wi-fi, dostępne są czyste toalety i wagony restauracyjne na dalszych trasach. Podróż pociągiem jest wygodna chociażby z uwagi na dużą ilość miejsca, czego nie zapewniają autobusy. Wiele osób przyciąga także dogodny rozkład jazdy. Pociągi kursują od bardzo wczesnych godzin rannych aż po porę nocną, co jest szczególnie ważne dla wszystkich tych, którzy dojeżdżają do pracy. Nie bez znaczenia jest także fakt, że do pociągu można zabrać większy bagaż oraz rower.

Ważną zaletą jest także krótki czas podróży, którego na analogicznej trasie nie sposób osiągnąć jadąc samochodem. Przy podróżach kolejowych nie trzeba martwić się ulicznymi korkami. Bardzo istotne jest także bezpieczeństwo, bo liczba wypadków jest tutaj naprawdę mała.

Jak kupić bilet na pociąg?

Przewoźnicy starają się jak najbardziej ułatwiać życie swoim podróżnym, dlatego bilety na pociąg można nabywać przez Internet, w kasach biletowych oraz bezpośrednio przed podróżą u kierownika pociągu. Zdecydowanie najlepiej jest kupić wcześniej bilet na pociąg przez Internet. Nie trzeba go nawet drukować, gdyż pasażer w czasie kontroli może go pokazać na swoim smartfonie. Przed podróżą warto sprawdzić wszelkie promocje sezonowe oraz zapoznać się ze zniżkami, by podróżować jeszcze taniej. Bardzo często okazuje się, że taka podróż będzie znacznie tańsza od przejazdu samochodem. Czas podróży pociągiem można umilić sobie miłą lekturą czy słuchaniem muzyki.

Jak widać, zdecydowanie warto wybierać pociąg jako środek transportu. Osoby, które od lat podróżują koleją z pewnością zauważyły, że w ostatnich latach bardzo na plus zmieniła jakość obsługi w pociągach. Pracownicy kolei nie tylko lepiej wyglądają, bo mają schludne uniformy firmowe ale także są grzeczni i chętni do pomocy. W coraz większej ilości pociągów jest także wewnętrzny system telekomunikacyjny, dzięki któremu podróżny znajdujący się daleko od czoła pociągu może wcisnąć przycisk i połączyć się z kierownikiem pociągu.