Hostele Artura

Lista hosteli odwiedzonych przez Artura

Muzeum wódki w Warszawie – czy warto tutaj zajrzeć?

By on 8 września 2020

Przy Placu Teatralnym w Warszawie mieści się kameralne muzeum, na które składa się niezwykle bogata kolekcja eksponatów związanych z historią wódki. Powstała ona z połączenia dwóch prywatnych zbiorów, które przez lata gromadzili Adam Łukawski i Piotr Popiński.

Całość została uzupełniona przez eksponaty wypożyczone z innych muzeów, od prywatnych kolekcjonerów, pochodzących z różnych części świata, a także od producentów alkoholi.

Co można zobaczyć w Muzeum Wódki w Warszawie?

Poza samymi alkoholami zobaczymy cały arsenał butelek, karafek, piersiówek i kieliszków. Na szczególną uwagę zasługuje chociażby kieliszek należący do Napoleona Bonapartego. Poza tym kolekcję wzbogacają plakaty, etykiety oraz pierwszy podręcznik produkcji wódki pochodzący z 1895 roku. Na uwagę zasługują też takie eksponaty takie jak: menażka żołnierza wojsk napoleońskich, która została znaleziona podczas odwrotu cesarza spod Moskwy oraz shaker używany na pokładzie statku Queen Elizabeth. Niezwykle cennymi obiektami są również XIX-wieczne papierośnica i laska Józefa Baczewskiego – właściciela rodzinnej fabryki we Lwowie i ówczesnego największego producenta alkoholu w Polsce oraz jednego z największych w Europie.

Różne okresy w dziejach produkcji wódki w Polsce

Na muzeum składa się kilka galerii, w których opisano główne okresy w dziejach produkcji wódki w Polsce. I tak, na początku (wiek XVIII) poznajemy dwa niezwykłe rody – Baczewskich oraz Potockich, a także postać Jakoba Haberfelda z Oświęcimia – to oni jako pierwsi wyznaczyli najwyższe standardy produkcji tego alkoholu w Polsce. W innej części przybliżono jeden ze „złotych okresów” produkcji wódki (druga połowa XIX i pierwsza połowa XX wieku) – czasy nowych smaków wódek, bogato ilustrowanych etykiet i zdobionych karafek. Znalazło się też miejsce na okres II Rzeczypospolitej, kiedy to następuje dynamiczny rozwój gorzelnictwa, który następnie przerwany zostaje przez II wojną światową.

Oczywiście „przejdziemy” też przez PRL i zobaczymy m.in. kolekcję szkła wyprodukowanego przez firmę KROSNO, która jest najstarszą hutę szkła w Polsce. Do zwiedzenie pozostaje jeszcze galeria „Sztuka barmańska” i „Świat”.

Choć Muzeum Wódki w Warszawie nie jest imponujących rozmiarów to jednak posiadana niezwykle cenną kolekcję, którą jak najbardziej warto zobaczyć.

Więcej o Warszawskim Muzeum Wódki można poczytać na Katalogmarzeń.pl