Nie raz będąc w Warszawie, z pewnością zastanawialiście się, jak spędzić czas? Większość dużych muzeów państwowych macie już zaliczone, a zabytkowe zaułki i restauracje, nie stanowią już dla Was zagadki? Pozostaje wybrać się do niewielkiego, ale nowoczesnego i ciekawie zorganizowanego Muzeum Wódki w Warszawie.
Dzieje polskiego gorzelnictwa w jednym miejscu
Z pewnością wiecie, iż napoje alkoholowe towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów, a sama gałąź przemysłu gorzelniczego ma ogromny wpływ na gospodarkę każdego europejskiego kraju. Niemniej warszawskie muzeum wódki polskiej daje szansę, by pogłębić tę wiedzę i zapoznać się nie tylko z rysem historycznym wytwarzania wódki na ziemiach polskich, lecz także z wszystkim, co z wódka jest związane. Tak więc, na wystawie stałej zobaczyć można ogromną kolekcję etykiet, opakowań szklanych i naczyń do serwowania wódki. Ale historia wódki, to nie tylko sam napój, butelki, gadżety i urządzenia do produkcji. To także ludzie, bez których ta branża nie miałaby racji bytu. Ekspozycje zapoznają Was z największymi nazwiskami polskiego przemysłu wódczanego.
Nowoczesne wystawy i bogata ekspozycja zbiorów – Muzeum Wódki w Warszawie
Warszawskie Muzeum Wódki nie jest męczącym w odbiorze i sztampowo przygotowanym muzeum tradycyjnego formatu. To nowoczesne muzeum z interesująco zaprezentowaną wiedzą, które zainteresuje każdego, nawet stroniącego od alkoholu wysokoprocentowego. Produkcja wódki jest bowiem ciekawym elementem, nie tylko naszej rodzimej społecznej tożsamości, lecz także istotnym czynnikiem rozwoju regionalnego i ogólnokrajowego. Specyficzna estetyka opakowań szklanych, ciekawe wzory etykiet oraz przepiękne karafki i kieliszki – to wszystko stanowi o bogactwie stołecznego muzeum. Wybierając się więc z wizytą do muzeum na Placu Teatralnym, pamiętajcie o tym, że posiada ono w swych zbiorach już ponad 10 tys. obiektów! I zasób ten, dzięki niezmordowanej pasji kolekcjonerskiej właścicieli, stale się powiększa. Także i Ty, Drogi Gościu, możesz przyczynić się do pogłębienia muzealnej narracji. Jeśli masz na strychu starą, przedwojenną butelkę lub nieużywaną piękną karafkę, możesz wesprzeć muzeum w jego staraniach gromadzenia przedmiotów związanych z dziejami polskiej wódki.