Hostele Artura

Lista hosteli odwiedzonych przez Artura

Polskie zabytki na liście UNESCO

zabytki unesco w polsce

By on 11 sierpnia 2023

Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO powstała, aby promować i chronić najważniejsze zabytki i cuda natury w różnych krajach świata. Polska również bierze udział w tym programie, a na jej terenie znajduje łącznie 17 obiektów wpisanych na listę. Należą do nich przede wszystkim najważniejsze zabytki, które są ważnym elementem nie tylko polskiej, ale również europejskiej kultury. Znajduje się tu również kilka unikalnych w skali światowej obiektów przyrodniczych. Warto poznać wszystkie z nich.

Historyczne centra miast

Zabytki UNESCO w Polsce (Polregio) kryją się przede wszystkim w historycznych centrach największych miast w kraju. Zaletą zwiedzania takich miejsc jest łatwy dojazd – do każdego z takich miast można bez problemu dojechać pociągiem.

Jednym z najważniejszych obiektów tego typu wpisanych na listę UNESCO jest zabytkowy rynek w Krakowie. Tutejsza zabudowa powstała przez całe wieki, a centrum miasta zachowało unikalny, dawny charakter. W samym środku rynku znajdują się słynne krakowskie sukiennice, budynek służący dawniej miejskim handlarzom.

Zabytkowe centra miast wpisane na listę UNESCO posiada również Zamość i Toruń. W przypadku tego pierwszego, jest to piękny przykład renesansowego założenia „idealnego miasta”. Toruń z kolei zachował niezwykły, średniowieczny klimat.

zabytki

Inne obiekty na liście

Będąc w Krakowie, bez problemu można dotrzeć pociągiem do Bochni i Wieliczki. Znajdują się tu bardzo ważne zabytku UNESCO w Polsce – słynne kopalnie soli. Z drugiej strony, bardzo dobre połączenie istnieje również w kierunku Oświęcimia. Tu z kolei znajduje się miejsce naznaczone niezwykle tragiczną historią – niemiecki obóz koncentracyjny. Wizyta tutaj może być trudna dla szczególnie wrażliwych osób, choć odwiedzenie tego miejsca jest ważne dla każdego człowieka.

Zabytki UNESCO w Polsce znajdują się zwykle w miejscach dysponujących dobrymi połączeniami pociągowymi. Znacznie ułatwia to ich zwiedzanie i sprawia, że w czasie jednej wyprawy można bez problemów zobaczyć praktycznie wszystkie z nich. Taka podróż przez cały kraj to doskonały sposób na bliższe poznanie jego historii i unikalnego charakteru.